Show Results

Kennel Club:Land O' Lakes KC
City & State:St Paul, MN
Date:Jan-04-2014
Show Secretary:Onofrio Dog Shows, L.L.C.
Entry:1874
Best in Show Judge:S. Tietjen
Best in Show:GCH Cumhil Hell Raiser
Best in Show Breed:Staffordshire Bull Terrier
Reserve Best in Show: Cambria's Vraiment Parfait
Reserve Best in Show Breed:Doberman Pinscher
Best in Show Results submitted by: Dog Show Results
Reserve Best in Show Results submitted by:

Sporting Group

Judge: J. Lobb

Group 1st:CH. Jakras Flirtn With FiftyVizsla
Group 2nd:CH. Cirelyns Travels of Marco PoloEnglish Setter
Group 3rd:CH Aramis Farms High Road To KillaryIrish Red and White Setter
Group 4th:CH Majestic Sweet Apple French MartiniEnglish Cocker Spaniel

Results submitted by:
Dog Show Results


Hound Group

Judge: J. Lobb

Group 1st: Raydachs Ride My Ducati Sw Wirehaired Dachshund
Group 2nd:CH. Aikerskaill In A NY MinuteWhippet
Group 3rd: Legend of the DreamseekersNorwegian Elkhound
Group 4th: Kahl Me Foxglens Cool DudeBasset Hound

Results submitted by:
Dog Show Results


Working Group

Judge: L. Sinclair

Group 1st: Cambria's Vraiment ParfaitDoberman Pinscher
Group 2nd:CH. Seabrooks Enough SaidNewfoundland
Group 3rd:CH Ziemabora's Strut Your StuffSiberian Husky
Group 4th:CH. Inspirations Breath of HeavenBoxer

Results submitted by:
Dog Show Results


Terrier Group

Judge: M. Dougherty

Group 1st:GCH Cumhil Hell RaiserStaffordshire Bull Terrier
Group 2nd:GCH Dunham Lake Scout MasterAustralian Terrier
Group 3rd:CH. First Class Willow Wind Time and AgainBedlington Terrier
Group 4th: High Mtn Everso SmoothSmooth Fox Terrier

Results submitted by:
Dog Show Results


Toy Group

Judge: J. Webb

Group 1st:CH. Pockets Jato Jetliner Pug
Group 2nd:GCH LTO ProsperityEnglish Toy Spaniel (King Charles & Ruby)
Group 3rd:CH. Jadesilk Luv T’Auburn LocksShih Tzu
Group 4th:CH. Huntwoods Slick MovesBrussels Griffon

Results submitted by:
Dog Show Results


Non-Sporting Group

Judge: L. Sinclair

Group 1st:GCH Cebturian Anticipation CharmingDalmatian
Group 2nd:CH. Ruttkay MaximusKeeshond
Group 3rd:GCH Gunther's Gussied Up EdnaBoston Terrier
Group 4th:CH. Grandslam The SkipperFrench Bulldog

Results submitted by:
Dog Show Results


Herding Group

Judge: W. Willhauck

Group 1st: Margaux's Va VoomBouvier des Flandres
Group 2nd:GCH McMatt's Autumn BreezeAustralian Shepherd
Group 3rd: Serenity's Walk in the ParkShetland Sheepdog
Group 4th: Lockenhaus Rumor Has IT V KenlynGerman Shepherd Dog

Results submitted by:
Dog Show Results